Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210618103E3
Part No.:
MAL210618103E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL210618103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 63V SCREW CHAS
Shipping
MAL210618103E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
106 PED-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
17 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
9 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
3.535" (89.80mm)