Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210119332E3
Part No.:
MAL210119332E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL210119332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
Shipping
MAL210119332E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
101 PHR-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
42mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
27 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)