Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205859332E3
Part No.:
MAL205859332E3
Datasheet:
MAL205859332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
MAL205859332E3 Specifications
Series:
058 PLL-SI
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
64mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.84 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
50 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)