Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205658222E3
Part No.:
MAL205658222E3
Datasheet:
MAL205658222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
MAL205658222E3 Specifications
Series:
056 PSM-SI
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
79mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
2.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
59 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)