Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205657332E3
Part No.:
MAL205657332E3
Datasheet:
MAL205657332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
MAL205657332E3 Specifications
Series:
056 PSM-SI
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
67mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
2.09 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
45 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)