Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205657223E3
Part No.:
MAL205657223E3
Datasheet:
MAL205657223E3.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
MAL205657223E3 Specifications
Series:
056 PSM-SI
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
4.86 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
33 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)