Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205646103E3
Part No.:
MAL205646103E3
Datasheet:
MAL205646103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Shipping
MAL205646103E3 Specifications
Series:
056 PSM-SI
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
39mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
3.73 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
30 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)