Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205157103E3
Part No.:
MAL205157103E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL205157103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 40V RADIAL
Shipping
MAL205157103E3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
051 PEC-PW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
48mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
37 mOhms
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)