Pulse Electronics MAC104BZ-R22M-V1
Part No.:
MAC104BZ-R22M-V1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
MAC104BZ-R22M-V1.pdf
Description:
AUTOMOTIVE IND 0.22uH 13A 8 OHM
Shipping
MAC104BZ-R22M-V1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
MAC104BZ-V1
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
24A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)