KYOCERA AVX MA305A472KAA
Part No.:
MA305A472KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
MA305A472KAA.pdf
Description:
CKR MOLDED AXIALS
Shipping
MA305A472KAA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)