Meritek MA1206CG8R2D500
Part No.:
MA1206CG8R2D500
Manufacturer:
Meritek
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
MA1206CG8R2D500.pdf
Description:
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 1206
Shipping
MA1206CG8R2D500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Meritek
Series:
MA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
8.2 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.60mm)