C&K MA10L1NCQD
Part No.:
MA10L1NCQD
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
MA10L1NCQD.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 125V
Shipping
MA10L1NCQD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
10.16mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.22mm