Microchip Technology M906101AI1B-100.0000
Part No.:
M906101AI1B-100.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
M906101AI1B-100.0000.pdf
Description:
HIGH TEMP MEMS BASED XO +3.3 VDC
Shipping
M906101AI1B-100.0000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
M9061XX
Package/Case:
4-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
100 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
4mA (Typ)
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VDFN (7x5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)