Harwin Inc. M83-LFT1F2N36-0000-000
Part No.:
M83-LFT1F2N36-0000-000
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
M83-LFT1F2N36-0000-000.pdf
Description:
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
M83-LFT1F2N36-0000-000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Datamate J-Tek
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
36
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Screw Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
10.65mm