Cinch Connectivity Solutions M83513/13-C01CP
Part No.:
M83513/13-C01CP
Manufacturer:
Cinch Connectivity Solutions
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
M83513/13-C01CP.pdf
Description:
CONN MICRO-D RCPT 21POS R/A SLDR
Shipping
M83513/13-C01CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cinch Connectivity Solutions
Series:
Military, MIL-C-83513, M83513
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Micro-D
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
21
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.130" (3.30mm)