MDE Semiconductor Inc M5KP210A
Part No.:
M5KP210A
Datasheet:
M5KP210A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 210 VRWM 349.5VC
Shipping
M5KP210A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
210V
Voltage - Breakdown (Min):
233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
349.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)