MDE Semiconductor Inc M5KP160A
Part No.:
M5KP160A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
M5KP160A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 160VRM 259VC
Shipping
M5KP160A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
M5KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.3A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)