KEMET M551B507M050AA
Part No.:
M551B507M050AA
Datasheet:
M551B507M050AA.pdf
Description:
CAP TANT POLY 500UF 50V CHAS MNT
Shipping
M551B507M050AA Specifications
Capacitance:
500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Height - Seated (Max):
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing:
0.453" (11.50mm)