KEMET M551B398K015AG
Part No.:
M551B398K015AG
Datasheet:
M551B398K015AG.pdf
Description:
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHAS MT
Shipping
M551B398K015AG Specifications
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
15mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)