KEMET M551B108K025AA
Part No.:
M551B108K025AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B108K025AA.pdf
Description:
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT
Shipping
M551B108K025AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
M55
Package/Case:
M55 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)