KEMET M550B348K008AS
Part No.:
M550B348K008AS
Datasheet:
M550B348K008AS.pdf
Description:
CAP TANT POLY 3400UF 8V CHAS MNT
Shipping
M550B348K008AS Specifications
Capacitance:
3400 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Height - Seated (Max):
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing:
0.453" (11.50mm)