KEMET M550B257M108AG
Part No.:
M550B257M108AG
Datasheet:
M550B257M108AG.pdf
Description:
TANT MODULE HERMETIC
Shipping
M550B257M108AG Specifications
Series:
M550
Capacitance:
250 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
108 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max):
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing:
0.827" (21.00mm)