KEMET M550B108K050AT
Part No.:
M550B108K050AT
Datasheet:
M550B108K050AT.pdf
Description:
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHAS MT
Shipping
M550B108K050AT Specifications
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
20mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)