Harwin Inc. M50-3140845
Part No.:
M50-3140845
Datasheet:
M50-3140845.pdf
Description:
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD SMD
Shipping
M50-3140845 Specifications
Packaging:
Tube
Connector Type:
Receptacle
Style:
Board to Board
Number of Positions:
8
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height:
0.134" (3.40mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps):
1A