Harwin Inc. M50-3130245
Part No.:
M50-3130245
Datasheet:
M50-3130245.pdf
Description:
CONN RCPT 2POS 0.05 GOLD SMD
Shipping
M50-3130245 Specifications
Packaging:
Box
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Style:
Board to Board
Number of Positions:
2
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights:
3.1mm, 3.6mm, 3.8mm
Current Rating (Amps):
1A