Harwin Inc. M50-1920005
Part No.:
M50-1920005
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Shunts, Jumpers
Package:
Datasheet:
M50-1920005.pdf
Description:
CONN SHUNT 1.27MM RED
Shipping
M50-1920005 Specifications
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Archer M50
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Closed Top
Gender:
Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):
2 (1 x 2)
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Height:
0.118" (3.00mm)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
1.00µin (0.025µm)
Color:
Red
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:
Current Rating (Amps):
1A