Sensata-Crydom M50100SB400
Part No.:
M50100SB400
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
Module
Datasheet:
M50100SB400.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 400V 100A MODULE
Shipping
M50100SB400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)