Vishay Sprague M39006/25-0028
Part No.:
M39006/25-0028
Datasheet:
M39006/25-0028.pdf
Description:
CAP TANT 390UF 10% 15V AXIAL
Shipping
M39006/25-0028 Specifications
Series:
CLR81
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Manufacturer Size Code:
T2
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)