Vishay Sprague M39006/22-0371
Part No.:
M39006/22-0371
Datasheet:
M39006/22-0371.pdf
Description:
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
Shipping
M39006/22-0371 Specifications
Series:
CLR79
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
60 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Manufacturer Size Code:
T2
Ratings:
Features:
High Reliability, Wet Tantalum
Failure Rate:
P (0.1%)