Vishay Sprague M39006/09-8754
Part No.:
M39006/09-8754
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
M39006/09-8754.pdf
Description:
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
Shipping
M39006/09-8754 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CLR65
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
60 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
T2
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)