Vishay Sprague M39006/09-8355
Part No.:
M39006/09-8355
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
M39006/09-8355.pdf
Description:
CAP TANT 3.5UF 10% 75V AXIAL
Shipping
M39006/09-8355 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CLR65
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
75 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
T1
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)