TE Connectivity Measurement Specialties M3256-00000E-020BG
Part No.:
M3256-00000E-020BG
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
M3256-00000E-020BG.pdf
Description:
SENSOR 290.08PSIG 1/4" .02A
Shipping
M3256-00000E-020BG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
M3200
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Applications:
Pressure Type:
Vented Gauge
Operating Pressure:
290.08PSI (2000kPa)
Output Type:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
9V ~ 30V
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) BSPT
Port Style:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:
Connector
Maximum Pressure:
580PSI (4000kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C