Adam Tech M2-A1-67-R-SMT-5.80-KB-T/R
Part No.:
M2-A1-67-R-SMT-5.80-KB-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
M2-A1-67-R-SMT-5.80-KB-T/R.pdf
Description:
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Shipping
M2-A1-67-R-SMT-5.80-KB-T/R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Card Type:
M.2 (NGFF) Mini Card
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
67
Card Thickness:
0.031" (0.79mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide, Keyed
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C