RAF Electronic Hardware M2974-N-5.0-0.8-3.5
Part No.:
M2974-N-5.0-0.8-3.5
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2974-N-5.0-0.8-3.5.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
M2974-N-5.0-0.8-3.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.138" (3.50mm)
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.197" (5.00mm)
Thickness - Overall:
0.071" (1.80mm)
Length - Below Head:
0.031" (0.79mm)