RAF Electronic Hardware M2916-N-2.5-1.0-2.0
Part No.:
M2916-N-2.5-1.0-2.0
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2916-N-2.5-1.0-2.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
M2916-N-2.5-1.0-2.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.079" (2.00mm)
Diameter - Outside:
0.157" (3.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.098" (2.50mm)
Thickness - Overall:
0.059" (1.50mm)
Length - Below Head:
0.039" (0.99mm)