Omron Automation and Safety M22R-EG-12A
Part No.:
M22R-EG-12A
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
M22R-EG-12A.pdf
Description:
INDICATOR,GREEN,12V
Shipping
M22R-EG-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
M22R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
AC
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.88" (22.35mm)
Lens Size:
29.80mm Dia