Harwin Inc. M20-7811045R
Part No.:
M20-7811045R
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
M20-7811045R.pdf
Description:
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Shipping
M20-7811045R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
M20
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
0.59µin (0.015µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Board Guide
Current Rating (Amps):
3A