RAF Electronic Hardware M1847-C-3005-S-5
Part No.:
M1847-C-3005-S-5
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1847-C-3005-S-5.pdf
Description:
6MM RD X 15MM X M3 THD
Shipping
M1847-C-3005-S-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M3x0.5
Diameter - Inside:
0.150" (3.80mm)
Diameter - Outside:
0.236" (6.00mm)
Between Board Height:
0.591" (15.00mm)
Length - Overall:
0.724" (18.40mm)