Omron Automation and Safety M165-TG-24D
Part No.:
M165-TG-24D
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
M165-TG-24D.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 24V
Shipping
M165-TG-24D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
M16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC/DC
Voltage:
24V
Current:
8mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.63" (16.00mm)
Lens Size:
15.10mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)