MDE Semiconductor Inc M15KP170A
Part No.:
M15KP170A
Datasheet:
M15KP170A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 170VRWM 272.7VC
Shipping
M15KP170A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
55.4A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)