MDE Semiconductor Inc M15KP150A
Part No.:
M15KP150A
Datasheet:
M15KP150A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 150VRWM 241.9VC
Shipping
M15KP150A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
241.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
62.4A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)