MDE Semiconductor Inc M15KP120A
Part No.:
M15KP120A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
M15KP120A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 120VRWM 192.3VC
Shipping
M15KP120A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
M15KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
134V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
192.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78.5A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)