MDE Semiconductor Inc M1.5KE9.1A
Part No.:
M1.5KE9.1A
Datasheet:
M1.5KE9.1A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 7.78VRWM 13.4VC
Shipping
M1.5KE9.1A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.78V
Voltage - Breakdown (Min):
8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
113.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)