MDE Semiconductor Inc M1.5KE7.5A
Part No.:
M1.5KE7.5A
Datasheet:
M1.5KE7.5A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 6.4VRWM 11.3VC
Shipping
M1.5KE7.5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
134.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)