MDE Semiconductor Inc M1.5KE68A
Part No.:
M1.5KE68A
Datasheet:
M1.5KE68A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 58.1VRWM 92VC
Shipping
M1.5KE68A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58.1V
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)