MDE Semiconductor Inc M1.5KE62A
Part No.:
M1.5KE62A
Datasheet:
M1.5KE62A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 53VRWM 85VC
Shipping
M1.5KE62A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
53V
Voltage - Breakdown (Min):
58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)