MDE Semiconductor Inc M1.5KE300A
Part No.:
M1.5KE300A
Datasheet:
M1.5KE300A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 256VRWM 414VC
Shipping
M1.5KE300A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)