MDE Semiconductor Inc M1.5KE18A
Part No.:
M1.5KE18A
Datasheet:
M1.5KE18A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 15.3VRWM 25.2VC
Shipping
M1.5KE18A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15.3V
Voltage - Breakdown (Min):
17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)