MDE Semiconductor Inc M1.5KE160A
Part No.:
M1.5KE160A
Datasheet:
M1.5KE160A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 136VRWM 219VC
Shipping
M1.5KE160A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)