MDE Semiconductor Inc M1.5KE120A
Part No.:
M1.5KE120A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
M1.5KE120A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 102VRWM 165VC
Shipping
M1.5KE120A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
M1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)